Rozwiązania

Wirtualizacja serwerów

Wirtualizacja serwerów polega na uruchomieniu wielu systemów operacyjnych w ramach jednego serwera fizycznego. Pozwala to na lepsze wykorzystanie mocy obliczeniowej drzemiącej w maszynach fizycznych, która inaczej zostałaby zmarnowana.
Możemy sobie wyobrazić, że mamy serwer fizyczny z dużą ilością pamięci RAM i wydajnymi procesorami. Na tej maszynie działa tylko jedna aplikacja biznesowa zużywająca około 20 procent zasobów serwera a ze względu na dane, które są w niej przetwarzane, chcemy ją odizolować od innych systemów. Wtedy wkracza do akcji wirtualizacja. Możemy za jej pomocą uruchomić pseudokomputery wewnątrz maszyny fizycznej. Mogą one mieć przydzieloną odpowiednią ilość pamięci RAM, zasobów obliczeniowych, jak również przestrzeni dyskowej. Mogą również mieć całkowicie inną konfigurację sieciową i innego typu systemy operacyjne. Możliwości są niemal nieograniczone!

Stosując wirtualizację odnosimy następujące korzyści:
• Potrzebujemy mniejszej liczby serwerów fizycznych, ponieważ każda maszyna fizyczna jest w stanie uruchomić kilka, albo nawet kilkadziesiąt serwerów wirtualnych.
• Oszczędzamy miejsce, gdyż mniej maszyn fizycznych zajmuje mniej miejsca w szafach. Pozwala nam to na przeznaczenie mniejszego pomieszczenia na ich przechowywanie.
• Oszczędzamy na energii elektrycznej i klimatyzacji, ponieważ nie musimy posiadać dużej ilości sprzętu, który konsumuje te zasoby.
• Pozwala w prosty sposób równoważyć obciążenie serwerów. W przypadku gdy jakiś serwer wirtualny ma większe wymagania, możemy go w szybki sposób przenieść na maszynę fizyczną, która aktualnie ma więcej dostępnych zasobów. Może się to odbywać nawet bez wyłączania maszyny wirtualnej.
• W przypadku awarii serwera fizycznego możemy uruchomić działające na nim maszyny wirtualne na pozostałych serwerach fizycznych, które mogą znajdować się w innej lokalizacji.
• Wirtualizacja serwerów umożliwia również szybsze implementowanie nowych rozwiązań. Nie jesteśmy zmuszeni do zamówienia nowego serwera fizycznego, zainstalowania go w szafie i podłączenia okablowania, za każdym razem, gdy chcemy uruchomić nową instancję maszyny wirtualnej. Odpada również czas oczekiwania na jego dostawę. Wystarczy tylko kilka minut i maszyna wirtualna jest gotowa do pracy.

A to tylko niektóre z aspektów przemawiających za wirtualizacją serwerów.
Zapraszamy do kontaktu, jeśli są Państwo zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami albo pomocą w doborze i wdrożeniu tego typu rozwiązań.

Wirtualizacja stacji roboczych (Virtual Desktop Infrastructure)

Wirtualizacja stacji roboczych (VDI – Virtual Desktop Infrastructure) może przynieść szereg korzyści przedsiębiorstwom. Chcielibyśmy poniżej przedstawić kilka z nich:
• Efektywność kosztowa – Jeśli w firmie zostanie wykorzystana infrastruktura wirtualnych stacji roboczych, to można użyć słabszych, a co za tym idzie tańszych komputerów. Na takich komputerach wystarczy czysty system operacyjny i aplikacja kliencka, której użyjemy do połączenia z wirtualnym środowiskiem. W ten sposób, mimo mniej wydajnego sprzętu klienckiego, jesteśmy w stanie wykorzystać zasoby na serwerach, które są współdzielone.
• Szybkość przygotowania środowiska dla nowego pracownika – Możemy wcześniej przygotować obrazy systemów z już zainstalowanym oprogramowaniem, którego wymaga konkretne stanowisko pracy. Na urządzeniu klienckim instalujemy tylko aplikację umożliwiającą dostęp do infrastruktury.
• Zwiększenie bezpieczeństwa – Dane w infrastrukturze VDI są backupuowane centralnie niezależnie od tego, czy pracownik znajduje się w biurze i ma włączony komputer we wskazanym czasie, gdy zaplanowane jest wykonywanie kopii zapasowych. Dodatkowo, jeśli komputer pracownika ulega awarii lub zostanie skradziony, to żadne dane firmowe nie są przechowywane na jego dysku twardym. Pozwala to zapobiec utracie albo wyciekowi danych firmowych.
• Uproszczone zarządzanie – Administrator może w prostszy i szybszy sposób reagować na potrzeby użytkowników i dostosowywać system do standardów i polityk przyjętych w firmie. Wszystkie dane są gromadzone wewnątrz infrastruktury, co zmniejsza ilość potrzebnego czasu na tworzenie odpowiednich polityk dostępu do zasobów z zewnątrz.

To tylko kilka z najważniejszych zalet, które daje firmie uruchomienie infrastruktury wirtualnych stacji roboczych. Jeśli jesteś zainteresowany większą ilością informacji lub pomocy przy zaprojektowaniu tego typu rozwiązania oraz jego wdrożenia, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

Wirtualizacja storage (Software Defined Storage)

Wirtualizacja mechanizmów storage’owych jest obecnie trendem na rynkach IT. Pozwala ona uzyskać niespotykaną do tej pory elastyczność w zarządzaniu pamięcią masową. Uzyskujemy również bardziej efektywny sposób alokacji zasobów dyskowych, które zostają przydzielane w centralnym miejscu przez administratora systemów serwerowych, bądź administratorów pamięci masowej.

Wykorzystując wirtualizację storage’u, mogą Państwo dać również „drugie życie” obecnie posiadanym systemom pamięci masowej. Mogą one zostać dołączone do puli zasobów dyskowych i być wykorzystane w celach przechowywania mniej krytycznych danych lub uruchomienia środowisk testowych. Przy okazji uproszczone zostanie zarządzanie zasobami dyskowymi, ponieważ będą one zarządzane w jednym miejscu. Umożliwi to optymalne ich wykorzystanie oraz monitorowanie zmian zachodzących w związku z systemami wykorzystującymi storage. W ten sposób uzyskamy również prognozy przyczyniające się do uniknięcia sytuacji krytycznej, jeszcze przed jej wystąpieniem.

Jeżeli są Państwo zainteresowani tą tematyką lub chcą Państwo uzyskać większą ilość informacji, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

Backup środowiska

Nasze rozwiązania wspierają tworzenie kopii zapasowych zarówno serwerów, jak również stacji klienckich. Pomagamy naszym klientom w:
• wyborze nośników, na których kopie zapasowe będą przechowywane
- Urządzenia NAS (Network Attached Storage)
- Urządzenia SAN (Storage Array Network)
- Taśmy magnetyczne
- Chmura
• projektowaniu systemów kopii zapasowej
• wyborze komponentów sprzętowych do zapewnienia bezpiecznego przechowywania stworzonych kopii
• szkoleniu pracowników obsługujących systemy do tworzenia backupów
• odzyskiwaniu danych w sytuacjach kryzysowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

Bezpieczeństwo IT

Nasza firma jest w stanie zaoferować Państwu następujące rozwiązania związane z usprawnieniem procesów bezpieczeństwa:
• Next Generation Firewall – Inteligentne systemy typu firewall umożliwiające ochronę przed atakami sieciowymi. Firewalle tego typu różnią się tym od klasycznych firewalli, że posiadają wbudowane specjalistyczne moduły takie jak:
- Ochrona antywirusowa – skanowanie ruchu sieciowego w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.
- Filtrowanie adresów Internetowych – Pozwala nam określić do jakich kategorii stron www użytkownicy mają dostęp, a jakie treści powinny być bezwzględnie blokowane.
- IDS / IPS – Chroni przed znanymi i potencjalnie niebezpiecznymi atakami sieciowymi.
- VPN – Bezpieczny dostęp do sieci wewnętrznej w przypadku potrzeby wykonywania pracy zdalnej.
• Bramki SSL VPN – Umożliwiają podłączenie pracowników, którzy pracują zdalnie, do sieci lokalnej w sposób bezpieczny dla infrastruktury wewnątrz sieci firmowej.
• Systemy NAC – Network Access Control to rozwiązania, które pomagają kontrolować dostęp do infrastruktury sieciowej. Zarówno przewodowej, bezprzewodowej i połączeń VPN.
• Systemy typu SIEM (Security Information and Event Management) – Gromadzą i analizują informacje zebrane z infrastruktury IT. Umożliwiają one szybkie znajdowanie potencjalnych anomalii w działaniu infrastruktury lub nawet wykrycie włamań i zagrożeń, których wcześniej inne systemy nie były w stanie wykryć.

Wymieniliśmy tylko kilka zagadnień w zakresie bezpieczeństwa, którymi się zajmujemy. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat powyższych kwestii lub masz inne pytanie związane z rozwiązaniami bezpieczeństwa IT, to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

Internet of Things

O tego typu rozwiązaniach jest na rynku IT coraz głośniej. Głównym wyjaśnieniem koncepcji IoT (Internet of Things) jest podłączenie do Internetu praktycznie dowolnego urządzenia, a nie tylko komputerów, co miało miejsce do niedawna. Spektrum możliwości jest niemal nieograniczone:
• smartfony
• inteligentne zegarki (smartwatche)
• ekspresy do kawy
• czujniki temperatury i wilgotności
• systemy do rezerwacji salek
• maszyny przemysłowe stosowane w produkcji.
To tylko kilka pomysłów, gdzie IoT może mieć swoje zastosowania.
Podłączenie urządzań do Internetu daje liczne korzyści:
• gromadzenie danych z urządzeń IoT
• automatyzację procesów z wykorzystaniem podłączonych urządzeń IoT
• monitorowanie warunków atmosferycznych w serwerowniach
• informację o wadliwym komponencie lub błędach wprost na telefon / e-mail
• zarządzanie i monitorowanie urządzeń IoT.

I wiele więcej. Ogranicza nas tutaj praktycznie wyobraźnia i budżet.

Jeśli szukają Państwo partnera, który pomoże w doborze tego typu rozwiązań albo chcieliby Państwo skonsultować z kimś swoje pomysły w tym zakresie, to bardzo chętnie pomożemy. Zapraszamy do kontaktu.